En iyi Found Footage filmleri

En popüler korku filmi tekniklerinden biri, buluntu görüntülerini kullanmaktır - işte favorilerimiz!

"Buluntu Görüntüleri" Nedir?

Baştan başlayalım - buluntu görüntüleri ne anlama gelir? 1999'da The Blair Witch Project başarısı, izleyiciler için bilinmeyen bir olaydan sonra bulunduğu varsayılan buluntu görüntüsü filmleri nin daha büyük bütçelerle çekilmesine neden oldu.

Filmmaker'lar, özellikle korku filmleri için çok etkili bir şekilde kayıt alma yöntemi olduğunu anladılar, çünkü daha gerçekçi hissettiriyordu ve izleyicileri korkutmak için birçok yeni yol ortaya çıktı.

Filmin "buluntu" olduğunu varsaydığımızda, filmleri daha ucuza yapmak da mümkün olur, çünkü amaç biraz amatörce gözükmesidir - ve böylece birçok filmmaker ucuz kameralarla korku filmleri yapabilir.

En İyi Buluntu Görüntüsü Filmleri

7. The Taking of Deborah Logan

Şeytanların insanların bedenlerini ele geçirdiği filmler korku filmleri konusunda alışılmadık bir şey değil, ancak The Taking of Deborah Logan 'daki found footage filmi gerçekten uygun olduğunu kanıtlıyor. Film, Alzheimer hastalığının Deborah'un gelişimini ve kızıyla birlikte belgelemek için bir film ekibinin çalışmasını konu alıyor - ancak karşılaştıkları şeyin aslında başka bir şey olduğunu fark ediyorlar.

Sadece Alzheimer hastalığı olan Deborah Logan'ın başına gelmiyor gibi görünüyor.

Filmde dikkat çeken şey, Deborah Logan'ın rolünü üstlenen Jill Larson'ın şaşırtıcı derecede iyi olması ve düşünceli bir yaşlı kadından korkunç bir canavara hızlı bir şekilde dönüşmesidir. Film sonuna doğru, gerçekten grafik sahneleri görüyoruz, bu yüzden hassas biriyseniz dikkatli olun.

6. Creep

Creep 'de, beyin tümörü hastası Josef (Mark Duplass), film yapımcısı Aaron'a (Patrick Brice) son zamanlarının belgelendirilmesini istiyor. Başlangıçta oldukça hafif olan bir filmde, hızlıca bir şeylerin eksik olduğunu görüyoruz - ve bir iş olarak başlayan şey, ana karakterimiz Aaron için bir hayatta kalma mücadelesi halini alıyor.

Ana karakter ve senarist Mark Duplass Creep filminde bulunuyor.

Creep ana karakterleri tarafından yazılan, çekilen ve yapılan bir film, bu da tamamen bir film bütçesi olmadan bu temada harika bir korku filmi yapılabileceğinin gerçek bir kanıtıdır. Herkes için uygun olmasa da etkileyici.

5. As Above, So Below

Derin Kabus 'de, Paris sokaklarının altındaki katakombları araştıran bir grup arkeologa eşlik ediyoruz, normal metalleri altına dönüştürebilen "De Vises Sten" olarak bilinen Nicolas Flamel'in peşinde koşarken.

Arkeologlar Scarlett ve George, As Above, So Below filminde Paris katakomblarını keşfediyor.

Katakomblara vardıklarında artık yalnız olmadıkları ortaya çıkıyor ve grup gerçekten gerçek olup olmadığını sorgulamaya başlıyor. Bu buluntu görüntüsü kavramını harika bir şekilde kullanarak ikna edici bir korku filmi haline geliyor.

4. Hell House LLC

Hell House LLC, kendi korku evi gösterisini yapmak isteyen bir grup insanı konu alıyor. Ancak, evin çok karanlık bir hikayesi olduğu ve tuhaf şeylerin olmaya başladığı ortaya çıkıyor. On beş kişinin evde öldürüldüğü bir olaydan beş yıl sonra, belgesel ekibi hayatta kalanlarla yeniden evi ziyaret ediyor ve onlarla röportaj yapıyor.

Gençler, Hell House LLC'te kendi "korku evi" gösterilerini yapmaya çalışıyorlar.

Bu filmde, belgeselden kesitlerin kurbanların kendi "bulunmuş" filmleriyle karıştırılması gerçekten etkili bir hava oluşturmuştur ve tüm filmin boyunca ilgi çekici kalmanızı sağlar.

3. Blair Witch Project

The Blair Witch Project, mitolojik Blair Cadısı katilinin daha fazla bilgi edinmek için ABD'deki küçük bir kasabaya giden üç genç hakkında. Film geldiğinde bunun gerçek bir hikaye olduğunu iddia eden ve filmin karakterlerinin gerçekten kaybolduğunu söyleyen bir pazarlama taktiği uygulandı. Bu tabii ki doğru değildi, ancak bu konsepte yaşam verdi ve insanların film perdesinde ne gördüklerinden hala daha korkmuş olması nedeniyle bronz madalya hak ediyor.

Blair Witch Project filmindeki klasik bir sahne.*

The Blair Witch Project, aynı konuda birçok modern filmleriyle karşılaştırıldığında belki de o kadar önemli değil, ancak found footage türünü canlandırmak için kesinlikle önemlidir. Bu filmi sinemada izleyenler, bir buluntu görüntüsü filmi doğru şekilde tanıtılırsa, bu tür korku filmlerinin ne kadar korkunç olabileceğini anlayacaktır.

2. Cloverfield

Cloverfield'da, New York'taki bir grup genç takip ediyoruz, şehir devasa bir canavar tarafından istila edilir ve hayatta kalmak için oradan kaçmaları gerekiyor. Bu tür bir buluntu görüntüsü filmi özel efektlerle dolu olmasına rağmen gerçekten eğlenceli ve birkaç gerçekten zor sahne içeriyor.

Cloverfield filmindeki baş karakterlerden biri, sokakta savaşan askerlerle birlikte.

Cloverfield, diğerlerindeki filmler gibi found footage tarzında olmasına rağmen, bir Hollywood filmi olduğundan biraz daha pahalı bir film gibi görünüyor ve bir bakıma bir melezdir - bir taraftan gerçek bir blockbuster, diğer taraftan canavarlarla dolu karanlık koridorları olan klasik bir found footage filmi. Film yönetmeni olan Matt Reeves, son olarak The Batman, öncesinde War for the Planet of the Apes ve Let Me In yaptı.

1. Rec

İlk sıramızda, gazeteci ekipmanı ile bir daireyi ziyaret eden, kaptan bir enfeksiyonla karşılaşan İspanyol korku filmi Rec - Ölüm çigligi yer alıyor - ki bu dairede oturan insanları zombilere dönüştürüyor. Şehir hızla binayı kaplıyor bu nedenle gazeteci ve fotoğrafçı (bizim izlediğimiz filmin filmi) dairede mahsur kalıyorlar.

İspanyolcası "REC" olan korku filminde gazeteciyi Ángela takip ediyoruz.

Rec - Ölüm çigligi 'nin etkileyici yapan şey, öncelikle çok iyi yapılmış olması ve karakterlerin korktukları odalara girmeye cesaret edemeyecekleri bir yol olarak kamerayı kullanmalarıdır. Yani, izleyici olarak, kanlı zombilerle dolu bir evdeki korkunç durumlara ilk girenleriz - bu, kanunun ve zombilerin tam ortasında kalmış hissetmenize olanak tanıyan gerçekten etkileyici bir tekniktir.

Bu film aynı zamanda aynı konu üzerine yapılmış Amerikan bir korku filmi olarak da yeniden yapıldı ve bu filmde başrolü oynayan Jennifer Carpenter (Dexter) hakkında daha fazla bilgi için Karantina web sitesini ziyaret edebilirsiniz.


Tarafından yazılmıştır
Yara Özdemir

Yorumlar

Henüz yorum yok.

    Yorum bu makale