İnceleme: Yaratıcı

Biz, Yaratıcı'ı izledik, insanların akıllı robotlarla savaştığı bir dünyada geçen.

Yıldız Savaşları Hikayesi: Efsane Haydut'nın yönetmeni olan İngiliz Gareth Edwards, tamamen kendine ait bir bilim kurgu macerasıyla geri dönüyor - işte Yaratıcı'in incelemesi.

Konu

Yaratıcı, Los Angeles'ın bir atom bombasıyla saldırıya uğramasının ardından insanlığın akıllı robotlarla savaş içinde olduğu bir dünyada geçiyor. Robotlara hala izin verilen tek yer Asya'dır ve Amerikan ordusu artık robotların yeni süper silahını aramaktadır - bu da bir küçük robot çocuk olduğu ortaya çıkar.

The Creator

Yaratıcı içinde patlamaların olduğu yoğun bir sahne.

Ana karakter Joshua, emirlerine karşı gelerek çocuğu kurtarmaya ve bilgisinin onu kaybolan eşine ulaştırabileceği umuduyla harekete geçer. Ancak, Amerikan ordusu robotları dünyadan tamamen yok etmek için her türlü yolun peşindedir ve zaman tükenmektedir.

Oyuncular

Filmin başrollerinde, AI çocuk Alphie rolünde Madeleine Yuna Voyles ve onun koruyucusu Joshua rolünde John David Washington görülmektedir. Yardımcı rollerde, Joshua'nın karısı Maya rolünde Gemma Chan, Maya'nın babası Harun rolünde Ken Watanabe ve onları kovalayan Albay Howell rolünde Allison Janney bulunmaktadır.

Gemma Chan

Gemma Chan, Yaratıcı içinde.

Küçük kız Madeleine Yuna Voyles, etkileyici bir performans sergiledi ve yardımcı oyuncular da iyi iş çıkardı, ancak bazen diyalog zorlama gibi geldi. Ancak John David Washington ile bir sorunumuz var, o da buradaki başrol için yeterince iyi bir oyuncu olmaması - basitçe yeterli değil ve rolü doğal gelmiyor.

Fotoğraf

Film çoğunlukla Asya'da geçiyor ve biz güzel manzaralar ve etkileyici sahneler görüyoruz. Film fotoğrafçısı Oren Soffer, Yaratıcı'ı çekerken ilk büyük filmine imza atarken, gerçek bir gişe filmi gibi görünüyor. Birçok sahne, günbatımında, geceleyin veya gün doğumunda çekilmiştir - Tayland manzaralarının en iyi kullanıldığından emin olunmuştur.

Ortalama bir insanın pek önemsemediği bir ayrıntı olabilir, ancak film Sony'nin bir tüketici kamerasında, #objectrf2750# tamamen çekilmiştir ve profesyonel bir film kamerasında çekilmemiştir. Kesinlikle etkileyici, ancak filmi ekstra puanlar kazandıran bir şey değildir.

Müzik

Alman Hans Zimmer, geçmişte birçok klasik film müziği besteleyen dünyanın en ünlü film bestecilerinden biridir, ancak bu filmde daha çok geri planda kalmış gibi görünüyor. Film müziğinde bazı güzel anlar olmasına rağmen çoğunlukla sessiz ve geri planda kalmıştır. Adını afişte görünce beklenen türden bir film müziği değil.

Değerlendirme

Yaratıcı, hiçbir seriye ait olmayan ve herhangi bir materyale veya diziye dayanmayan bir film olduğu için özgün bir filmdir. Bu, ona taze bir soluk ve sadece bu nedenle takdir edilmesi gereken bir şey katmaktadır. Ayrıca, düşük bütçeli bir film olarak görünmesine rağmen, görünüşünden çok daha pahalı görünmesi de bir başarıdır.

Yaratıcı'te bir robot askeri.

Yaratıcı'te bir robot askeri.

Ne yazık ki, aynı zamanda daha derinlere inmesi gereken bir konsept olarak da eksik hissediyoruz, insanlar ve yapay zeka arasındaki savaş hakkında daha fazla içeriğin olması gerekiyor, ancak yok. Sonuç olarak, film sona ererken fazla sayıda savaş sahnesi olan bir gösteriden başka bir şey gibi hissediyor.

Pozitif

  •   İlginç fikirlere sahip olan benzersiz bir konsept

Negatif

  •   Bilinç ve yapay zeka hakkındaki sorulara derinlemesine girilmiyor

Puan

Yaratıcı puanı alır 6 üzerinden 10.

Özet

Yaratıcı Hollywood'da taze bir soluk olsa da, ilginç konseptine rağmen çok fazla yeni bir şey sunmuyor. İyi yapılmış, güzel bir şekilde çekilmiş ve zaman zaman duygusal olsa da, tam olarak yeterli değil.


Tarafından yazılmıştır
Yara Özdemir

Yorumlar

Henüz yorum yok.

    Yorum bu makale